Magazine


Tahko Freeski Camp onnistui hyvin

05.03.2010
Artikkelit


Ensimmäisen campin innokkaat leiriläiset (Kuva: Antti Kotiranta / Tahko Freeski Camp)


MIKÄPÄ olisi parempi tapa viettää hiihtolomaa kuin opetella uusia temppuja pro-laskijoiden valvovien silmien alla?
Helmikuun lopulla Tahkolla laskettiin kaksi parkkilaskemiseen painottunutta hiihtoleiriä. Yhteensä 25 innokasta suksiharrastajaa oli kerääntynyt Tahkon parkkiin laskemaan parkki- ja paippilaskun kotimaisiin kärkinimiin kuuluvien Kalle Leinosen ja Matti Rädyn ohjauksessa.

Kyseessä oli pitkään aikaan ensimmäinen huippulaskijoiden vetämä talvileiri. Sekä Leinonen että Räty olivat tyytyväisiä kokonaisuuteen.
- Ajatus leiristä lähti muhimaan viime vuoden syksyllä. Pohdimme Kallen ja Tahkon hiihtokoulun johtajan Harri Jokelan kanssa, minkälaisen tapahtuman saisimme järjestettyä ja milloin, Räty kertoo.

- Päädyimme kahden päivän leirin muotoon. Ajankohdaksi valitsimme Etelä-Suomen hiihtolomaviikon alkupuolen. Ajattelimme, että se voisi sopia parhaiten monen hiihtolomalaisen ohjelmaan.


ENSIMMÄINEN kahden päivän jakso vietettiin aluksi aurinkoisessa ja kylmässä kelissä, joka muuttui jälkimmäisen päivän ajaksi hyytäväksi lumituiskuksi. Jäätävästä kelistä huolimatta valmentajat raportoivat leiriläisten pysyneen innokkaina oppimaan ja hyvällä hiihtofiiliksellä.

- Harjoittelimme leiriläisten kanssa aika paljon perusasioita, kuten feikkinä (takaperin) laskemista ja hyppäämistä, suoria hyppyjä perusgrabeilla, sekä suoria reilejä, Räty kertoo ensimmäisen leirin tapahtumista.

- Lauantai-iltana oli myös hauska käydä koko porukalla keilaamassa, jolloin leiriläiset ja ohjaajat pääsivät tutustumaan toisiinsa paremmin. Yhteisen illanvieton aikana oli yhteishenki toiselle leiripäivälle kohonnut jo mukavasti.



Yhteistä ilta-aktiviteettia lauantaina. (Kuva: Antti Kotiranta / Tahko Freeski Camp)



JÄLKIMMÄISELLE leirille oli saapunut myös hieman taitavampia laskijoita ja valmentajat päätyivät jakamaan leiriläisiä aloittelevien ja edistyneiden ryhmiin.
- Ajatuksena oli, että jokainen pääsee kokeilemaan itselleen uusia juttuja ja jokainen saa ohjausta oman lähtötasonsa mukaan. Tasoryhmiin jakaminen sujui oikeastaan todella luontevasti eikä aiheuttanut sen suurempaa päänvaivaa, Räty sanoo.

- Se oli tosi siistiä, että käsittääkseni jokainen leiriläinen teki itselleen uusia temppuja. Lajin luonteeseen kuuluu, että jos hanskaa peruslaskutaidot, alkaa uusia temppuja oppia jo näin kahdenkin päivän aikana. He vain tarvitsevat esimerkkejä siitä, miten jokin temppu tehdään, sekä kannustusta ja palautetta.

- Varsinkin lajia aloitteleville leiriläisille pystyimme tarjoamaan Tahkon pikkuparkissa paljon hyviä harjoittelupaikkoja. Taitavimpien kanssa emme tällä kertaa päässeet aivan niin haastaviin hyppyreihin kuin olisimme toivoneet, mutta parannamme tästä ensi vuodeksi, Leinonen kertoo.



Harjoittelua pikkureilillä. (Kuva: Antti Kotiranta / Tahko Freeski Camp)


Valmentajille yksi iso motivaation lähde oli ajatus siitä, että laskemista harrastavien joukosta löytyy varmasti sellaisia, joilla löytyisi jo intoa ja taitoa temppujen harjoitteluun, mutta sopivan laskuseuran puute saattaa jarruttaa kehitystä. Tahko Freeski -leirillä oli tarkoitus tehdä paljon asioita yhdessä ja saada motivaatiota laskuseurasta, uusista laskukavereista ja taitavien valmentajien ohjauksesta.


TYTTÖLASKIJOITA leirillä kahdestaan edustaneet 14-vuotiaat Wilma Löffgren ja Venla Argillander olivat erittäin tyytyväisiä kokemuksiinsa. Heidän mielestään olisi tosin ollut mukavaa, jos mukana olisi ollut enemmänkin tyttöjä.
- Valmentajat auttoivat kyllä tosi paljon uusien temppujen suhteen. Opimme ainakin viisi uutta juttua molemmat, enimmäkseen reilitemppuja, tytöt kertovat.

Mainittakoon vielä, että kaksi päivää Freeski Campin jälkeen molemmat ländäsivät BagJump - kiertueella elämänsä ensimmäiset takaperinvoltit. Leiristäkö lisäpotkua?



Kakkoscampin ryhmä aurinkoisissa tunnelmissa. (Kuva: Jussi Ovaskainen / Tahko Freeski Camp)


Teksti Kaarle Ruokolainen


Kommentit

Santeri Syrjänen
Lisätty 05.03.2010 22:34

Oli tosi paras leiri haluaisin jo uudelleen leirille :) :) niin tykkäsin valmentajistakin

Santeri Syrjänen
Lisätty 05.03.2010 22:44

Ohjaajat osasivat hyvin ohjata ja opettaa uusia temppuja paipissa ja jukulaudassa



Lisää kommentti

Nimi

Sähköposti

Roskapostin estämiseksi kirjoita laskutoimituksen tulos alla olevaan kenttään: 8 + 5.


Kommentti



<< Takaisin